Zelený poklad na talíři: Vše, co potřebujete vědět o hrášku

Hrášek

Hrášek, tento drobný a zelený poklad přírody, patří mezi nejoblíbenější plodiny zahrádkářů i konzumentů po celém světě. Jeho využití v kuchyni je neomezené a nabízí nám širokou škálu možností pro přípravu různých jídel, od sladkých dezertů až po slané pokrmy jako jsou polévky, saláty či omáčky. Zároveň je hrášek bohatý na řadu důležitých živin jako jsou vitamín C, draslík či vláknina a pomáhá nám udržovat zdravý životní styl. V tomto článku se podíváme blíže na hrášek jako na zdravou potravinu a inspiraci do vaší kuchyně.

Historie a původ hrášku

Hrášek (latinsky Pisum sativum) je jednou z nejstarších kulturních rostlin vůbec. Jeho historie sahá až do starověkého Řecka, kde byl pěstován již před více než 2 tisíci lety. V té době se hrášek považoval za chudé jídlo pro lidi nižších vrstev, což se však postupem času změnilo.

Od středověku se hrášek stal velmi populárním v Evropě a dnes patří mezi oblíbené zeleninové plodiny po celém světě. Jeho původ ale není evropský – hrášek pravděpodobně pochází ze Střední Asie, odkud se později dostal do dalších částí světa.

V současné době existuje mnoho různých druhů hrášku – od malých a sladkých až po velké a kořenité. Hrášek patří mezi velmi zdravou zeleninu, obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Takže i přesto, že se hrášek dlouhou dobu považoval za „chudé jídlo“, má dnes uznání jako vynikající zdroj potřebných živin a skvělá ingredience do mnoha jídel.

Výživové hodnoty a zdravotní benefity

Hrášek je zelenina s vysokou nutriční hodnotou a mnoha zdravotními benefity. Obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů, jako jsou vitamíny A, C a K, železo, draslík a hořčík. Díky tomu hrášek přispívá k udržení zdravého metabolismu, podporuje imunitní systém a pomáhá předcházet onemocněním srdce a rakovině. Hrášek také pomáhá udržovat optimální hladinu cukru v krvi a reguluje trávení. Proto by neměl chybět na talíři lidem všech věkových kategorií.

Pěstování hrášku

Pěstování hrášku je jednoduchou, ale velmi odměňující činností. Hrášek patří mezi nejstarší kulturní rostliny a je oblíbený pro svůj vynikající chuťový zážitek a bohaté nutriční složení. Na pěstování hrášku není potřeba mnoho místa ani speciálních podmínek - stačí vyhledat slunné místo a dobře propustnou půdu. Nejlépe se sází do řádků, které jsou od sebe vzdáleny přibližně 30 cm.

Hrášek se sází na jaře po odtátí sněhu v hloubce asi 3 cm. Při nedostatečné vlhkosti půdy je důležité ho pravidelně zalévat, zejména během období intenzivního růstu. Hrášek dokonce nemusí být hnojen - dokonale si poradí s dusičnými bakteriemi ve svých kořenech.

Když rostlina doroste do výšky kolem 50 cm, začne kvést a tvořit lusky. Zralý hrášek se sklizní zhruba za dva měsíce od výsadby, kdy už jsou lusky naplněny hráškovými zrny.

Hrášek lze konzumovat syrový, vařený nebo jako přílohu ke špičkovým pokrmům. Pěstování hrášku je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat nejen skvělou chuť, ale také zdravé vitaminy a minerální látky.

Různé druhy hrášku a jejich použití v kuchyni

Hrášek patří mezi nejčastěji používanou zeleninu v kuchyni. Existuje celá řada různých druhů hrášku, které se liší nejen vzhledem a chutí, ale také svým použitím. Mezi nejrozšířenější druhy patří zelený hrášek, cukrový hrášek a konzervovaný hrášek.

Zelený hrášek je ideální pro přípravu různých pokrmů, například salátů, polévek, omáček nebo těstovinových jídel. Mladé listy a lusky jsou velmi chutné a bohaté na vitaminy a minerály.

Cukrový hrášek se používá především díky své sladké chuti jako přísada do salátů, směsí zeleniny či dušených jídel. Jeho chuť se krásně kombinuje např. s mrkvemi či kukuřicí.

Konzervovaný hrášek má nesrovnatelně delší trvanlivost a mnoho lidí ho má rádo zejména do polévek či jako přísadu ke grilovanému masu nebo rybám.

Celkově platí, že hrášek je velmi univerzální zelenina s mnoha možnostmi využití v kuchyni. Je oblíbený nejen pro svou výraznou chuť, ale také pro jeho obsah vitaminů, minerálů a bílkovin. Proto by hrášek neměl chybět ani ve vaší kuchyni.

Recepty s hráškem

Hrášek je oblíbenou zeleninou, která najde své uplatnění v mnoha chutných receptech. Můžete ho přidat do polévek, salátů nebo vařených jídel a zvýraznit tak chuť každého pokrmu. Pokud hledáte něco netradičního, zkuste si připravit hummus s hráškem, který bude vynikajícím dipem k zeleninovým tyčinkám či pečivu. Pro milovníky sladkého pak doporučujeme vyzkoušet muffiny s hráškovým pyré a borůvkami nebo cheesecake s hráškovým krémem. Hrášek navíc obsahuje mnoho důležitých živin a vitamínů, čímž přispívá k naší celkové pohodě a zdraví. Proto neváhejte a zařaďte ho do svého jídelníčku!

Hrášek v tradiční české kuchyni

Hrášek je neodmyslitelnou součástí tradiční české kuchyně, zejména v období jara a léta. Jeho zářivě zelené lusky jsou plné chutného hráškového jádra, které se používá do mnoha různých pokrmů. Nejčastěji se vaří jako příloha k masu, jako zeleninová polévka s krutony nebo se používá jako hlavní ingredience pro tradiční český jarní salát s cibulí a okurkou. Hrášek také dodává barvu a osvěžující chuť do různých omáček, třeba na tatarák nebo na pečenou rybu. Ať už ho vaříme samotný, nebo ho kombinujeme s dalšími ingrediencemi, hrášek je skvělým zdrojem vlákniny a vitamínů a stojí za to jej zařadit do svého stravování.

Hrášek ve světové kuchyni

Hrášek je tradiční zeleninou, která se používá v mnoha kuchyních po celém světě. V Asii a na Blízkém východě je využíván jako součást různých pokrmů, například plněných listových zeleninových rolád nebo hummusu. V italské kuchyni se hrášek často používá jako ingredience do rizota s hráškovým pyré, ale také jako součást jarních salátů. Ve francouzské kuchyni pak často najdeme hrách jako průvodce pro jarní dušenou zeleninu a kuřecí maso. V indické kuchyni se naopak často používají sladké, mleté hráškové knedlíky, nazývané "matar kachori". Zelenina hrách je tedy skvělou alternativou pro každého, kdo chce obohatit své jídlo novými chutěmi a experimentovat s různými recepty z celého světa.

Tipy pro nákup a skladování hrášku

Hrášek je skvělou zeleninou pro každou sezónu, ale nákup a skladování mohou být trochu náročné. Pokud chcete získat tu nejlepší chuť a kvalitu, zde jsou nějaké užitečné tipy:

1. Koupit čerstvý hrášek: Vždy zkuste koupit hrášek co nejblíže k datu sklizně. Čím déle byl po sklizni uskladněn, tím více jeho chuť a kvalita klesají.

2. Rozhodněte se pro celý hrášek: Pokud si chcete uchovat svůj hrášek svěží a v chuti, může vám pomoci jeho celistvost. Vyhýbejte se kupování rozemletého nebo nakrájeného hrášku, protože to může snížit jeho životnost.

3. Skladujte ho správně: Hrášek lze uchovat v ledničce v plastových sáčcích nebo uzavřených kontejnerech po dobu 3-5 dnů. Pokud máte velké množství hrášku na skladění, můžete jej snadno zamrazit.

4. Připravte si ho správně před vařením: Nezapomeňte vyjmout hrášek z lusků a opláchnout jej pod tekoucí vodou. Pokud máte čas, namočte ho do vody na 15-20 minut, aby se zbavil písku a nečistot.

Následováním těchto jednoduchých tipů si můžete zajistit lepší kvalitu vašeho hrášku bez ohledu na to, jaké je roční období.

Celkově můžeme říci, že hrášek je skvělou zeleninou, která má mnoho výhod pro lidské zdraví. Obsahuje množství vitamínů a minerálů, včetně vitamínů B, C a K, železa, hořčíku a draslíku. Dále obsahuje také vlákninu, která pomáhá udržovat trávicí systém zdravým.

Hrášek lze použít na mnoho různých způsobů - vařit ho jako samostatné jídlo nebo využít jako přísadu do různých pokrmů. Je to skvělá možnost pro vegetariány i vegany kvůli svému vysokému obsahu bílkovin.

Pokud hledáte nové zeleninové chutě nebo chcete přidat něco nového do svého jídelníčku, určitě byste si měli dát šanci s hráškem.

Zdroje

Hrášek je významnou zeleninou pro lidskou stravu již po staletí. Jeho původ sahá až do střední Asie a dnes se pěstuje téměř po celém světě. Hlavním zdrojem hrášku jsou ovšem oblasti s mírným podnebím, kde se dokáže nejlépe adaptoval.

Hrášek lze najít v mnoha formách, jako jsou čerstvé, sušené, mrazené nebo konzervované. Každý z těchto typů má své vlastní zvláštnosti a použití. Čerstvý hrášek je velmi chutný a křehký, ale nemá dlouhou životnost. Sušený hrášek se používá především pro vaření polévek, ale také jako přísada do různých jídel. Mrazený hrášek si udržuje svou chuť i vzhled a je oblíbeným doplňkem pokrmů pro mnoho lidí.

Zdravotní přínosy hrášku jsou také velmi pozoruhodné. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a vlákniny, což pomáhá zlepšovat trávení a metabolismus. Hrášek také snižuje hladinu cholesterolu v krvi a dokáže předcházet některým chorobám jako je cukrovka, srdeční onemocnění a rakovina.

Proto je hrášek nejen chutnou zeleninou, ale také zdrojem mnoha výživných látek pro lidské tělo.

Publikováno: 11. 10. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Jmenuje se Vanda Klementová.

Tagy: hrášek | zelenina