Nejlepší tatarák recept: Jak připravit lahodnou pochoutku doma

Tatarak Recept

Historie tataráku a jeho původ

Historie tataráku sahá až do 19. století, kdy se tento pokrm začal podávat v pařížských restauracích. Původně byl nazýván „steak tartare“ a pochází pravděpodobně z období mongolských válek, kdy vojáci měli zvyk mít maso pod sedlem koně jemně rozetřené. Tatarák se postupně rozšířil do celé Evropy a stal se oblíbenou pochoutkou v restauracích i domácnostech po celém světě. Tento pokrm je dodnes známý pro svou jednoduchost, čerstvé suroviny a bohatou chuťovou paletu.

Základní suroviny potřebné k přípravě tataráku

Základní suroviny potřebné k přípravě tataráku jsou klíčové pro dosažení dokonalé chuti této lahodné pochoutky. Nejdůležitější surovinou je čerstvé maso, obvykle hovězí, které by mělo být mleté nebo nasekané na jemné kousky. Dále potřebujeme čerstvé žloutky, hořčici, cibuli, kapary, worchestrovou omáčku, tabasco, sůl a pepř. Pro vylepšení chuti lze přidat také dijonskou hořčici nebo strouhaný křen. Důležité je použít opravdu kvalitní suroviny pro skvělý výsledek.

Postup krok za krokem: jak udělat tatarák doma

1. Nejprve si pečlivě vyberte čerstvé hovězí maso z kvalitního zdroje a nakrájejte ho na malé kostky.

2. Jemně nasekejte cibuli a nakrájejte okurku a kapary na drobné kousky.

3. Maso dejte do mísy a přidejte cibuli, okurku, kapary, hořčici, worcesterskou omáčku, olivový olej, sůl a pepř.

4. Vše důkladně promíchejte a nechte odpočinout v lednici minimálně 30 minut.

5. Před podáváním tataráku ozdobte jemně nasekanou petrželkou a podávejte s topinkami nebo bramborovými lupínky.

Dodržením těchto kroků si můžete být jisti, že váš domácí tatarák bude lahodným požitkem pro vaše chuťové buňky.

Varianty receptu a možné úpravy podle osobních preferencí

Varianty receptu tataráku jsou skutečně nekonečné a záleží pouze na vaší fantazii a chuťových preferencích. Můžete experimentovat s různými druhy masa - hovězí, telecí nebo dokonce rybí tatarák jsou oblíbené varianty. Co se týče koření, můžete přidat hořčici, worchestrovou omáčku nebo dokonce kapary pro pikantnější chuť. Pro milovníky bylinek je ideální přidání petržele nebo pažitky. Pokud preferujete jemnější konzistenci, můžete míchat vajíčko do směsi. Nezapomeňte také na možnost servírování s topinkami, pečivem nebo bramborovými lupínky pro dokonalý zážitek z tataráku dle vašich osobních preferencí.

Tipy a triky pro dokonalý tatarák každým pokusem

- Používejte čerstvé maso: Kvalitní tatarák začíná u kvalitních surovin. Vždy volte čerstvé hovězí maso nebo libové rybí filé.

- Důkladně sterilizujte náčiní: Před přípravou důkladně očistěte veškeré náčiní, aby nedocházelo k přenosu bakterií.

- Mrazené maso? Ne, děkuji: Nikdy nepoužívejte mražené maso na tatarák, jeho chuť a konzistence budou ovlivněny.

- Nasekejte si maso ručně: Maso by mělo být jemně nasekané nožem, nikoli rozmixované v mixéru. Tak dosáhnete lepší textury.

- Dochucujte postupně: Přidejte koření a dochucovadla postupně a ochutnávejte mezi přidáním dalších ingrediencí.

- Nezapomeňte na prezentaci: Tatarák se jí také očima. Krásné podání na talíři zvyšuje chuťový zážitek.

Dodržováním těchto tipů se vám bude dařit připravit dokonalý tatarák každým pokusem!

Zajímavosti o tataráku a jeho významu v gastronomii

Tatarák je tradičním pokrmem, který má své kořeny v ruské kuchyni. Jeho název pochází od turkického slova "tartar", což znamená „rozmačkaný“ nebo „sekaný“. Tatarák se původně připravoval ze syrového mletého masa, typicky hovězího. V současné gastronomii se však používají i jiné druhy masa, jako třeba losos, tuňák nebo dokonce avokádo pro vegetariány. Tatarák je oblíbenou lahůdkou v restauracích po celém světě a díky své jednoduchosti a chutnosti si získal širokou popularitu mezi gurmány.

Závěrem je důležité zdůraznit, že klíčem k dokonalému tataráku je čerstvost surovin a precizní příprava. Pokud chcete tuto lahůdku vychutnat jako profesionál, doporučuje se použít kvalitní hovězí maso a dodržet správný poměr koření a dochucovadel. Důležité je také podávání - tatarák by měl být servírován chladný na dobře vychlazeném talíři s vhodným přílohou, jako jsou čerstvé topinky nebo opečený chléb. Pamatujte, že i když si tatarák připravujete doma, s trochou snahy a lásky k dobrému jídlu se můžete stát skutečným profesionálem ve své vlastní kuchyni.

Publikováno: 28. 05. 2024

Kategorie: kuchyně

Autor: Jmenuje se Vanda Klementová.

Tagy: tatarak recept | recept na přípravu tataraku