Specle: Chuťová exploze tradičního českého jídla

Specle

Česká kuchyně je spojována s mnoha chutnými a tradičními jídly, mezi které patří i "specle". Toto pokrm se vyrábí z jednoduchých surovin, jako jsou mouka, vejce, mléko a sůl. Specle jsou tvořeny drobnými kousky těsta, které se vaří a podávají jako příloha k masu nebo zelenině. Tento pokrm je oblíben nejen u Čechů, ale také u turistů, kteří si rádi vychutnávají autentickou českou kuchyni.

Historie specle

Specle jsou tradiční české jídlo, které má v naší historii velmi zajímavé místo. První písemná zmínka o speclech pochází z roku 1364, kdy byly poprvé zmiňovány v tereziánském katastru. Od té doby se specle staly oblíbeným jídlem nejen v Čechách, ale i ve světě.

Existuje mnoho různých druhů speclí, ale hlavním ingrediencem je vždy mouka. Historicky se používala žitná mouka, dnes je to spíše pšeničná nebo kukuřičná. Specle bývají typicky servírovány s kysaným zelím a uzeným masem nebo slaninou.

V minulosti se specle připravovaly zejména na venkově, kde byla mouka dostupnější než například maso. Jenomže i přesto se staly velmi oblíbeným pokrmem mezi lidmi všech vrstev a nyní patří ke klasickým českým jidlům.

V dnešní době jsou specle oblíbené zejména během vánočního období, ale také se mohou objevit na menu různých tradičních hospod a restaurací po celém území České republiky.

Tradiční recept na specle

Specle jsou velmi oblíbené tradiční jídlo v Česku. Jedná se o drobné, kulaté těstoviny, které se vaří ve slané vodě. Pokud chcete upéct ty nejlepší specle, potřebujete kvalitní mouku a čerstvá vejce. Těsto je možné ochutit různými kořením a bylinkami podle vašeho vkusu. Po uvaření se specle obvykle servírují s kousky slaniny a cibulí na vrchu. Jestliže hledáte způsob, jak připravit chuťově dokonalé specle, můžete vyzkoušet některý z mnoha tradičních receptů, které jsou dostupné online i v kuchařských knihách.

1. Ingredience

"1. Ingredience, které potřebujete k přípravě specle, jsou velice jednoduché a běžně dostupné v každé kuchyni. Potřebujete pouze mouku, vejce, sůl a vodu. Tyto základní suroviny umožňují snadnou přípravu tradičního českého jídla bez nutnosti složitých ingrediencí."

2. Postup přípravy

Samotný proces přípravy specle je velmi jednoduchý. Nejprve se do hrnce nalije voda a přidá se sůl. Poté se do vroucí vody postupně navádí těsto na specle pomocí speciálního stroje nebo trhacího prkna. Specle se vaří, dokud nevyplavou na hladinu vody, což obvykle trvá jen několik minut. Hotové specle se opatrně vybírají z hrnce a mohou být podávány jako samostatné jídlo nebo se mohou použít jako příloha ke masu s omáčkou.

Varianty specle

Specle, též nazývané jako knedlíčky na slanou stranu, jsou tradiční české jídlo, které se připravuje z kynutého těsta a vaří se ve vodě. Tento pokrm je oblíbený nejen v českých domech, ale i v hospodách a restauracích.

Existuje několik variant specle. Kromě klasických kulatých knedlíčků si můžete připravit i široké nudle ze stejného těsta - tzv. "šišky". Další možností jsou plněné specle např. s uzeným masem nebo brynzou. Tyto varianty specle mají bohatší chuť a jsou vhodné jako samostatné jídlo nebo jako příloha k masovým pokrmům.

Pro vegany existují také recepty na rostlinné verze specle, které se připravují z bezvaječného těsta a jsou doplněny o různé druhy zeleniny nebo bylinek.

Každá varianta specle má svůj jedinečný charakter a chuťovou rozmanitost. Pokud ještě nemáte s tímto tradičním jídlem zkušenosti, určitě ho musíte ochutnat!

1. Smažené specle

Smažené specle jsou oblíbeným tradičním jídlem v české kuchyni. Jedná se o malé, těstovinové kousky, které se připravují z poměrně jednoduchých surovin - mouky, vejce a soli. Specle se vaří ve vroucí osolené vodě, poté se scedí a smaží na pánvi s máslem nebo olejem. Podávají se často jako příloha ke guláši nebo různým druhům masa. V poslední době můžeme najít i modernizovanou verzi této tradiční pochoutky, například specle s pestem nebo s kořeněnou zeleninou.

2. Pečené specle

Pečené specle jsou oblíbeným tradičním jídlem v české kuchyni. Tyto drobné knedlíčky se připravují z mouky, vajec a soli a dávají se vařit ve vroucí osolené vodě. Poté se obvykle osmaží na másle nebo škvařenici a servírují se jako příloha k masu, omáčkám nebo salátům. Pečené specle jsou charakteristické svým krásně zlatohnědým povrchem a chutnají naprosto vynikajícě doplněné o špetku kmínu nebo kopr.

3. Specle s omáčkou

"Specle s omáčkou" jsou jedním z nejoblíbenějších tradičních českých jídel. Specle jsou kuličky těsta z mouky, vajec a soli, které se vaří ve vodě a podávají se s hustou omáčkou. Omáčka se vyrábí z tuku, mouky a cibule, které se dusí dozlatova. Poté se přidávají koření, masový vývar a mléko. Směs se pak povaří do zahuštění a dochutí se solí a pepřem. Tento pokrm je typický nejen pro českou kuchyni, ale také pro sousední země jako Rakousko a Německo, kde se nazývá "Spätzle".

Oblíbené přílohy k specle

Specle je tradiční české jídlo, které se skládá z bramborových knedlíků nakrájených na menší kousky a osmažených na sádle. Kromě samotného specle je důležitou součástí i volba příloh. Mezi oblíbené přílohy patří například nakládané okurky, rajčata, cibulka nebo kyselé zelí. Tyto ingredience dodávají speclemu potřebnou svěžest a lehkost. Samozřejmě nechybí ani slanina nebo údený maso, které se používají jako koření a dochucení. Pokud máte rádi chuťově výrazné pokrmy, můžete také ke speclemu podávat omáčku z houbové směsi nebo škvarky.

Specle ve světě

Specle je tradiční české jídlo, které se vyznačuje svou jednoduchostí a chutí. Podobné jídlo se vyskytuje i v jiných zemích, například v Německu jako Spätzle nebo ve Francii jako nouilles alsaciennes. Tyto lahůdky jsou obvykle připravovány z mouky, vejce a soli a mají typickou krátkou a hrbolatou strukturu. Specle jsou perfektním doplňkem k masovým pokrmům nebo mohou být servírovány samostatně s máslem, sýrem nebo cukrem pro sladkou chuť. S jejich jednoduchým přípravou a skvělým vkusem jsou specle oblíbeným jídlem po celém světě.

Závěrem lze říci, že specle patří k nejznámějším tradičním českým jídlům. Jejich oblíbenost spočívá v jejich jednoduchosti a chuti, která se dokáže postavit i moderním gastronomickým trendům. Specle jsou také ukázkou toho, jak si naše kuchyně uchovává svou historii a tradice. Vyzkoušet si je mohou nejen tuzemští gurmáni, ale i turisté hledající autentické zážitky.

Publikováno: 21. 10. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Jmenuje se Vanda Klementová.

Tagy: specle | tradiční české jídlo