Neodolatelná mateza: Příběh začarované kávy, která oživí vaši kuchyni

Mateza

Pokud jste milovník kávy, určitě jste slyšeli o mateze. Tento druh kávy se stává čím dál populárnější a nabízí několik zajímavých vlastností, které ho odlišují od ostatních druhů. V tomto článku se podíváme blíže na to, co je to mateza, jaké jsou její zvláštnosti a proč si ji zamilovali lidé po celém světě.

Historie a původ matezy

Historie a původ matezy se datují do Jižní Ameriky, kde již staletí tuto rostlinu pěstují původní obyvatelé. Mateza je připravovaná z listů ostrovního druhu stromu yerba mate, který roste v Argentině, Uruguayi, Paraguayi a jižním Brazilsku. Již domorodci používali tyto listy pro své povzbuzující účinky a pro svou schopnost zlepšovat trávení. Během kolonizace Španěly se mateza stala populárním nápojem mezi evropskými osadníky.

V současné době se mateza konzumuje hlavně v Argentině, Uruguayi a jižním Brazílii. Tato káva má charakteristickou chuť s lehce hořkými tóny. Mnoho lidí si oblíbilo uklidňující účinky této kávy, které jsou podobné jako u čaje. Dnes je mateza oblíbeným nápojem nejen ve svých domovských zemích, ale také po celém světě díky jejím jedinečným chutím a přínosům pro lidské zdraví.

Charakteristika a vlastnosti matezy

Mateza je druh kávy, který se v poslední době stává stále populárnější mezi kávovými nadšenci. Charakteristické pro matezu je, že jde o nesycenou kávu, kterou si můžete sami připravit podobně jako čaj. Místo toho, aby byla pražena jako klasická káva, jsou listy matezy sušeny a následně drceny na prášek.

Oproti ostatním druhům kávy obsahuje mateza poměrně velké množství kofeinu a má výrazný hořký chuťový profil. Díky tomu působí osvěžujícím dojmem a zlepšuje koncentraci. V současné době se mateza začíná objevovat i v různých energetických nápojích nebo doplňcích stravy.

Vlastnosti matezy jsou také spojeny s pozitivním účinkem na lidské tělo. Mateza obsahuje látky, které podporují trávení, posilují imunitu a působí jako antioxidanty. Pravidelné pití matezy tak může pomoci při redukci váhy nebo boji proti stresu.

Kromě toho má mateza i společenský rozměr – tradičně se konzumuje v Latinské Americe, zejména v Argentině, Uruguayi nebo Paraguayi, kde se pije z kalabasových dýní a pití matezy je často spjato s přátelským posezením nebo prací.

Celkově lze tedy říci, že mateza je zajímavou alternativou ke klasické kávě a nabízí svými charakteristikami i zdravotní benefit pro tělo.

Příprava matezy

Příprava matezy je jednoduchá, avšak vyžaduje několik zásadních kroků a postupů. Nejprve je důležité mít kvalitní surovinu, tedy čerstvé listy yerba mate, které jsou nezbytným a hlavním ingrediencí pro přípravu této lahodné kávy. Následně se do speciálního hrnce s filtrem (tzv. kalebasy) nasypou listy mate, po kterých se zalije horkou vodou o teplotě kolem 70°C. Poté se nechá louhovat po dobu několika minut, v průběhu kterých dochází ke skvělému rozvoji chutí a aroma.

Počínaje koncem 20. století se objevila nová metoda přípravy matezy pomocí French Pressu, což je moderní způsob vaření kávy s filtrem. Tato metoda spojuje tradiční způsob přípravy matezy s moderním stylem a dnes ji již mnoho lidí používá jako alternativu k původní metodě.

V každém případě je důležité dbát na správné poměry surovin a použitou vodu - jak na teplotu, tak také na její čistotu. Při správné předem kalibrované kombinaci těchto faktorů získáte nejen zdravotně bezpečný nápoj, ale také skvěle chutnající a vysoce kvalitní kávu - matezu.

1 Tradiční metoda

Jeden způsob jak připravit kávu mateza je tradiční metoda, která pochází z oblasti Jižní Ameriky. Pro přípravu této kávy se používá speciální nádoba nazývaná "mate" a kovová slámka s filtrem na konci, tzv. "bombilla". Do mate se vloží mleté listy yerba mate a nalije horká voda. Poté se bombillou nasaje tekutina z nádoby. Tento proces se opakuje několikrát, dokud není obsah nádoby vyčerpán. Tradiční metoda přípravy matezy má svůj specifický rituál a dodnes je oblíbenou formou pití kávy pro mnoho lidí v Jižní Americe.

2 Moderní metody

V dnešní době existuje mnoho moderních metod přípravy kávy. Kromě tradičního vaření v konvici nebo přes filtr se stávají stále populárnějšími například metody jako "pour-over" nebo "french press". Tyto metody umožňují vyzkoušet nové a jemnější chutě kávy, které jsou často ztraceny během tradičního vaření. Mateza, druh kávy původem z Jižní Ameriky, si rovněž najde své místo ve světě moderních metod přípravy. Jeho intenzivní aroma a chuť se perfektně hodí pro použití v pour-over nebo aeropressu, což umožňuje plnou a bohatou chuť a zjemnění hořkosti.

Oblíbené recepty s matezou

Mezi oblíbené recepty, které lze připravit s matezou, patří například klasická mate latte. Tento nápoj se připravuje z teplého mléka a espressa s matezou. Díky svému unikátnímu chuti a stimulačním účinkům na tělo se stal moc oblíbeným mezi milovníky kávy.

Kromě toho lze s matezou připravit také chutné dezerty, jako například čokoládový koláč s matezou. Přidáním mate do těsta získá koláč zajímavou chuť a navíc dodá energii na celý den.

Pro ty, kteří preferují osvěžující letní nápoje, je tu také možnost připravit si domácí limonádu s matezou. Stačí smíchat studenou vodu s citronovou šťávou, lehkým sirupem a následně ji ochutnat podle vlastních představ právě sypaným čajem z mate.

Mateza je skutečným unikum mezi druhy kávy a nabídka možností jejich použitím v různých receptech je opravdu široká. Pokud jste fanoušky této originální lahodné kávy, určitě byste měli vyzkoušet některý z uvedených receptů a nebo si dokonce vymyslet ten svůj vlastní.

1 Mateza latte

Mateza je unikátní druh kávy, který pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti Brazilského státu Paraná. Tento typ kávy se vyznačuje specifickým způsobem pražení a přípravy, který ho odlišuje od jiných druhů káv. Nejtypičtější příklad matezy je latte - lahodný nápoj, který kombinuje esenciální charakteristiky této jihoamerické kávy s místním mlékem a cukrem. Mateza latte je tedy perfektní volbou pro milovníky unikátních chutí a poskytuje energii a vitalitu na celé dopoledne.

2 Mateza smoothie

2 Mateza smoothie je osvěžující směsice z kávy mateza, mléka a ovoce. Tento nápoj je ideální pro ty, kteří chtějí vychutnat si chuť kávy, ale nechtějí se spoléhat na přebytečnou kofeinovou dávku. Smoothie z matezy dodá energii a vitaminy, které jsou obsaženy v ovoci a mléce. Kromě toho je tento smoothie velmi snadno připravitelný a může se považovat za zdravou alternativu ke slazeným nápojům. Pokud jste fanouškem kávy a chcete si vyzkoušet něco nového, zkuste 2 Mateza smoothie!

3 Mateza koktejly

Mateza je druh kávy pocházející z Jižní Ameriky, který se stává stále populárnějším po celém světě. Kromě tradičního způsobu přípravy matezy jako nápoje existuje také mnoho zajímavých koktejlů, které ji obsahují. Zde jsou tři nápady na koktejly s matezou:

1. "Matezamisu" - Tento koktejl kombinuje chutě espresso martini a tiramisu s ochucením matezy. Smíchejte špetku kakaa, vanilkový sirup, creme de cacao a espressovou vodku spolu s ledem a 60 ml studeného silného čaje z matezy.

2. "Trópisladký" - Tento sladký koktejl spojuje matezu s tropickými ovocemi. Smíchejte skořicové sirupy, limetkovou šťávu a mangový džus spolu se 120 ml ledové silné matezy.

3. "Matezinha" - Brazilský twist na klasickou caipirinhu! Rozmačkejte lime a cukr v shakeru a přidejte led se 60 ml cachacy (brazilské rum) a 30 ml silné matezy.

Vyzkoušejte tyto lahodné recepty na koktejly s matezou doma nebo si je vyzkoušejte v kavárně, která je nabízí.

Zdravotní benefity matezy

Mateza, neboli yerba mate, je oblíbeným nápojem v Jižní Americe. Kromě povzbuzujícího účinku má ale také mnoho zdravotních benefitů. Jedním z nich je bohaté obsazení antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před poškozením. Mateza také obsahuje stimulant kofein, ale v nižší dávce než káva, což může být pro někoho přínosem. Dále podporuje trávení a imunitní systém a působí protizánětlivě. Užívání matezy se také spojuje s lepším duševním stavem a snižuje únavu. Je tedy jasně patrné, že pití matezy není pouze chutnou alternativou kávy, ale může mít řadu pozitivních dopadů na zdraví.

Mateza jako součást kultury a tradic

Mateza je nejen oblíbeným nápojem, ale také důležitou součástí kultury a tradic v Jižní Americe. Tuto kávu si lidé v Argentině, Uruguayi, Paraguayi a jižní Brazílii rádi dopřávají jako společenskou aktivitu, při které se setkávají s přáteli a rodinou. Mateza se podává speciálním způsobem - do kalabasy (duté tykve) se nalije horká voda a mateza se tam nasypou listy yerba mate, které jsou pak vysávány skrze bombillu (kovovou trubičku) s filtrem. Tento rituál spojuje lidi a symbolizuje pohostinnost a sdílení ve společnosti. Mateza tak zaujímá důležité místo v každodenním životě mnoha obyvatel Jižní Ameriky a je nedílnou součástí místní kultury.

Doporučení pro výběr a nákup matezy

Pokud se chystáte zakoupit matezu, doporučujeme vám zaměřit se na kvalitu produktu a jeho původ. Kvalitní mateza by měla být vyrobená z čerstvých a kvalitních listů yerba mate, což jsou listy stromu Ilex paraguariensis pocházejícího ze Střední a Jižní Ameriky. Dále je důležité nekupovat přemleté listy či směsi s jinými ingrediencemi, jako je třeba cukr, aroma nebo barviva. Je vhodné si zvolit "matezu con palo", což znamená celé listy s větvičkami, které dodají nápoji specifickou chuť a aroma. Při výběru byste také měli dbát na certifikace, které potvrzují ekologickou produkci a zachování tradičních postupů při výrobě matezy. Pokud máte možnost ochutnat více druhů matezy, určitě ji využijte a uvidíte sami, jaký druh vám chutná nejvíce!

Závěrem lze konstatovat, že mateza je vysoce kvalitní druh kávy s mnoha pozitivními účinky na zdraví. Lze ji pít jako alternativu ke klasické kávě a přináší nejen svůj unikátní chuťový zážitek, ale také podporuje energii a vitality. Vyzkoušejte tuto exotickou pochoutku a dopřejte si pocit odlišnosti i při každodenním rituálu pití kávy.

Zdroje

Zdroje pro matezu, druh kávy s nízkým obsahem kofeinu, jsou obvykle zemědělci a farmáři v jižní části Kolumbie. Tito producenti často pěstují matezu s tradičními metodami, jako je ruční sběr a sušení na slunci. V posledních letech se však mnoho firem a organizací zaměřuje na podporu udržitelného pěstování a zpracování matezy s důrazem na ochranu životního prostředí a hospodářskou spravedlnost. Mezi takové organizace patří například Asociación de Productores Agroecológicos de la Sierra Nevada de Santa Marta (APAS), která sdružuje malé producenty a podporuje organické pěstování. Zdrojem matezy mohou být také specializované obchody s kávou, které nabízejí vybrané odrůdy této kávy ze zemí Latinské Ameriky.

Publikováno: 16. 10. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Jmenuje se Vanda Klementová.

Tagy: mateza | druh kávy