Nejlepší mixéry na smoothie do vaší kuchyně

Mixér Na Smoothie

Výběr správného mixéru

Při výběru mixéru na smoothie je potřeba zvážit několik faktorů. Nejdůležitějším faktorem je výkon. Pro přípravu hladkého smoothie z ovoce, zeleniny a ledu potřebujete mixér s vysokým výkonem. Výkon mixéru se udává ve wattech. Čím vyšší je výkon, tím lépe si mixér poradí s tvrdšími ingrediencemi. Dalším důležitým faktorem je typ nožů. Mixéry na smoothie obvykle mívají nože z nerezové oceli s více břity. Tyto nože dokáží rozdrtit i led a zmražené ovoce. Dále je důležité zvážit velikost a kapacitu mixéru. Pokud připravujete smoothie jen pro sebe, postačí vám menší mixér s objemem nádoby okolo 0,5 litru. Pro rodiny nebo pro přípravu smoothie do zásoby je vhodnější zvolit mixér s větší kapacitou. Při výběru mixéru na smoothie je také dobré zvážit funkce a příslušenství. Některé mixéry mají přednastavené programy pro přípravu smoothie, ledových nápojů nebo polévek. Jiné mixéry se dodávají s cestovní lahví, do které si můžete smoothie vzít s sebou. V neposlední řadě je důležitá i cena. Mixéry na smoothie se pohybují v cenové relaci od několika stovek do několika tisíc korun. Před nákupem si proto promyslete, kolik jste ochotni do mixéru investovat.

Typy mixérů na smoothie

Svět mixérů na smoothie je dneska fakt pestrý. Ať už jsi smoothie nadšenec, nebo jen chceš občas zařadit něco zdravého do jídelníčku, vybrat ten správný mixér může být oříšek. Tak se na to pojďme podívat blíž. V základu máme dva hlavní typy: stolní mixéry a osobní mixéry. Stolní mixéry jsou ti siláci do kuchyně. Mají velkou nádobu, takže v nich umixuješ smoothie pro celou rodinu najednou. Jsou super i na drcení ledu nebo oříšků. Osobní mixéry jsou zase kompaktní a skladné. Hodí se spíš pro jednotlivce a smoothie si v nich můžeš rovnou i vzít s sebou do práce nebo na trénink. Mají menší výkon než stolní mixéry, ale na ovoce a zeleninu bohatě stačí. Kromě těchto základních typů existují i specializovanější kousky, jako jsou třeba vakuové mixéry, které z nádoby odsají vzduch, aby smoothie déle vydrželo čerstvé a neztratilo tolik vitamínů. Ať už se rozhodneš pro jakýkoli typ, důležité je vybrat si mixér, který bude vyhovovat tvým potřebám a životnímu stylu.

Výkon a otáčky

Při výběru mixéru na smoothie hraje výkon a otáčky klíčovou roli. Čím vyšší výkon, tím snadněji si mixér poradí s tvrdými surovinami, jako jsou ořechy, semínka nebo zmražené ovoce. Výkon se udává ve wattech (W) a pro přípravu smoothie se doporučuje minimálně 500 W. Pro náročnější uživatele, kteří míchají i tvrdší suroviny, je vhodnější volit mixér s výkonem 700 W a více. Otáčky za minutu (ot./min) určují, jak rychle se budou nože mixéru otáčet. Vyšší otáčky znamenají jemnější a hladší konzistenci smoothie. Pro dosažení krémové textury bez hrudek se doporučují mixéry s otáčkami alespoň 20 000 ot./min. Některé modely nabízejí i funkci pulzního režimu, která umožňuje krátkodobé zvýšení otáček na maximum. To se hodí pro rozdrcení ledu nebo sekání ořechů. Při výběru mixéru na smoothie je důležité zohlednit jak výkon, tak i otáčky, a zvolit model, který bude vyhovovat vašim potřebám a preferencím.

Materiál a objem nádoby

Při výběru mixéru na smoothie hraje materiál a objem nádoby důležitou roli. Nádoby se vyrábějí z různých materiálů, z nichž každý má své klady a zápory. Plastové nádoby jsou lehké a cenově dostupné, ale mohou absorbovat pachy a barvy z některých druhů ovoce a zeleniny. Skleněné nádoby jsou odolnější vůči pachům a skvrnám, ale jsou těžší a náchylnější k rozbití. Nerezové nádoby jsou nejodolnější, ale také nejdražší.

Objem nádoby volíme podle našich potřeb. Pro jednotlivce nebo páry postačí menší nádoba o objemu 0,5 až 1 litr. Pro rodiny nebo ty, kteří si rádi připravují smoothie do zásoby, je vhodnější větší nádoba o objemu 1,5 litru a více. Nezapomeňte zohlednit i prostor, který máte v kuchyni k dispozici.

Funkce a příslušenství

Mixér na smoothie by měl zvládat především drcení ovoce, zeleniny a ledu. Základní modely si poradí s měkkým ovocem a zeleninou, pro přípravu smoothie s bobulovinami, listovou zeleninou nebo zmraženým ovocem je vhodnější výkonnější mixér. Některé smoothie mixéry disponují i funkcemi jako je sekání, mixování polévek nebo příprava ořechových másel.

Příslušenství u mixéru na smoothie se liší model od modelu. Mezi nejčastější příslušenství patří víčka s otvorem pro snadné přidávání surovin během mixování, cestovní lahve pro přímé pití smoothie z mixéru a čistící kartáčky pro snadnější údržbu. Některé modely disponují i nádobami různých velikostí pro přípravu smoothie pro více osob nebo pro uchování v lednici.

Při výběru mixéru na smoothie je důležité zvážit vaše individuální potřeby a preference. Pokud plánujete mixér používat denně a připravovat smoothie s tvrdšími surovinami, investujte do výkonnějšího modelu s více funkcemi. Pro občasné použití postačí i základní model.

Čištění a údržba

Pro zajištění dlouhé životnosti a bezproblémového chodu vašeho smoothie mixéru je důležité dbát na jeho pravidelné čištění a údržbu. Po každém použití mixér odpojte ze zásuvky a opláchněte nádobu i víko teplou vodou. Pro odstranění zbytků ovoce a zeleniny použijte jemný saponát a houbičku. Vyhněte se použití drátěnky nebo abrazivních čistících prostředků, které by mohly povrch poškrábat. Pokud jsou na stěnách nádoby přischlé zbytky, naplňte ji do poloviny teplou vodou a přidejte pár kapek saponátu. Nechte několik minut působit a poté důkladně opláchněte. Většina smoothie mixérů má odnímatelné nože, které lze mýt v myčce na nádobí. Před mytím se ujistěte, že jsou nože správně upevněny v držáku, aby nedošlo k poranění. Základnu mixéru nikdy neponořujte do vody ani jiné tekutiny. Otřete ji pouze vlhkým hadříkem a osušte. Pravidelně kontrolujte těsnění víka a nožů a v případě potřeby je vyměňte. Dodržováním těchto jednoduchých pokynů prodloužíte životnost vašeho smoothie mixéru a zajistíte si tak lahodné a zdravé smoothie po dlouhou dobu.

Funkce Mixér A Mixér B
Příkon (W) 600 1000
Objem nádoby (l) 1.5 2
Počet rychlostí 3 5
Pulzní spínač Ano Ano
Cena (Kč) 1500 2500

Oblíbené značky a modely

Na trhu existuje nepřeberné množství značek a modelů mixérů na smoothie, a proto může být výběr toho pravého oříškem. Mezi nejoblíbenější značky patří Nutribullet, Vitamix, Blendtec, Philips, a Bosch. Tyto značky si získaly oblibu pro svou spolehlivost, výkon a širokou škálu funkcí.

Nutribullet je známý svými kompaktními a výkonnými mixéry, které si snadno poradí i s tvrdšími surovinami. Vitamix a Blendtec patří mezi profesionální značky, které excelují v síle a odolnosti. Philips a Bosch nabízí širokou škálu modelů od základních až po multifunkční s mnoha doplňky.

Při výběru modelu je důležité zvážit vaše individuální potřeby a preference. Pokud hledáte mixér na každodenní přípravu smoothie z měkkého ovoce, postačí vám základní model s nižším výkonem. Naopak, pokud plánujete mixovat i ořechy, semínka nebo zmražené ovoce, investujte do výkonnějšího modelu s kvalitnějšími noži.

Mixér na smoothie? Pro mě spíše než spotřebič, věrný přítel na cestě za zdravím a vitalitou.

Zdeněk Procházka

Tipy pro lahodné smoothie

Mixér na smoothie se stává nepostradatelným pomocníkem v kuchyni pro všechny, kteří dbají na zdravý životní styl. Díky němu si během pár minut připravíte lahodné a výživné smoothie plné vitamínů a minerálů. Abyste si pochutnali na tom nejlepším smoothie, máme pro vás pár tipů. Vybírejte zralé a sladké ovoce, které dodá smoothie přirozenou sladkost. Pro extra porci vitamínů přidejte zeleninu, jako je špenát, kapusta nebo mrkev. Nebojte se experimentovat s bylinkami a kořením. Máta, bazalka, zázvor nebo skořice dodají vašemu smoothie originální chuť. Konzistenci smoothie ovlivníte množstvím tekutiny. Pro hustší smoothie použijte méně tekutiny, pro řidší naopak více. Skvělou volbou je rostlinné mléko, ovocná šťáva nebo obyčejná voda. Pro extra krémovou konzistenci přidejte do smoothie avokádo, banán nebo chia semínka. Smoothie si můžete připravit i do zásoby. Uchovávejte ho v lednici v uzavřené nádobě, nejlépe do 24 hodin. Mixér na přípravu smoothie vám usnadní práci a pomůže vám připravit lahodné a zdravé smoothie během chvilky.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: kuchyně

Autor: Adéla Kopecká

Tagy: mixér na smoothie | mixér na přípravu smoothie