Chladivá lahůdka pro gurmány: Představujeme eskymáka - krále zmrzliny

Eskymák

V dnešní době si můžeme vychutnat širokou škálu druhů zmrzliny, každá s vlastní chutí a ingrediencemi. Mezi oblíbené patří i "eskymák", jehož chuť a vzhled připomínají svého původce - eskymácké iglú. Tento druh zmrzliny se stal populárním po celém světě a dnes jej najdete ve více než 50 různých variantách. Od tradičních příchutí jako vanilka či čokoláda, po moderní a originální kombinace například s karamelovým popcornem, ořechy nebo ovocem - eskymák má co nabídnout pro každého, kdo hledá osvěžení během horkých letních dnů.

Historie a původ eskymáku

Historie a původ eskymáku sahá hluboko do minulosti. Eskymáci, kteří jsou také známí jako Inuité, jsou původní obyvatelé Arktidy, tedy severních oblastí Kanady, Grónska, Aljašky a Sibiře. Eskymák byl původně tradičním jídlem Inuitů, kteří si ho připravovali z mrazivé směsi sněhu a ledové vody zmrazené za pomocí soli. Tento recept se postupem času rozšířil po celém světě a dnes se jedná o oblíbený dezert pro velkou škálu lidí. Mnoho uznávaných značek zmrzliny nabízí různé varianty tohoto lahodného dezertu s různými přísadami od ovocných kousků po čokoládové polevy. Bez ohledu na to, jaký druh eskymáku si vyberete, jeho kořeny sahající do starodávných tradic Inuitů dodají této zmrzlině speciální podmanivost a exotiku.

Složení a výroba eskymáku

Eskymák je oblíbený druh zmrzliny, který se vyrábí ze směsi mléka, smetany a cukru. Tato směs se nejprve ohřeje a následně ochladí na přibližně minus 5 stupňů. Poté se dávají do ní různé přísady jako jsou ořechy, kousky čokolády nebo ovocné kousky. Následně se tato směs zamrazuje v mrazicím zařízení za současného míchání, aby nedošlo ke vzniku ledových krystalů. Po vyndání z mrazicího zařízení je eskymák plným právem připraven k podávání a okamžitému konzumování. Pokud jste fanda sladkostí, určitě byste si neměli ujít chuť na tento vynikající dezert s bohatou historií.

Oblíbené příchutě a varianty eskymáku

Eskymák patří mezi nejoblíbenější druhy zmrzliny a nabízí širokou škálu příchutí a variant. Mezi nejpopulárnější patří čokoláda, vanilka, jahoda a pistáciový ořech. Tyto klasické příchutě jsou doplněny o další zajímavé varianty jako například banánový split, kokosový ořech a malinové sorbé. Eskymák se také často podává s ovocem, piškoty nebo polevou ze šlehačky. Pokud hledáte osvěžení v letních dnech, eskymák je skvělou volbou pro všechny milovníky zmrzliny a sladkostí.

Zdravotní výhody a nutriční hodnota eskymáku

Eskymák není pouze lahodná zmrzlina, ale také obsahuje mnoho užitečných živin a výhod pro naše zdraví. Je bohatým zdrojem bílkovin, vápníku, hořčíku a vitamínů B12 a D, které jsou důležité pro zdravé kosti a svaly. Dále obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které posilují imunitní systém a pomáhají ochránit srdce před onemocněními. Navíc nás eskymák osvěží v horkých letních dnech a dodá nám energii na celý den. Proto je to skvělá volba nejen pro milovníky sladkostí, ale i pro ty, kteří chtějí dbát o své zdraví.

Recept na domácí eskymák

Recept na domácí eskymák je jednoduchý a snadno připravitelný. Budete potřebovat vanilkovou zmrzlinu, sušené ovoce (např. jahody, maliny nebo borůvky) a čokoládovou polevu.

Nejprve nechte vanilkovou zmrzlinu změknout na pokojovou teplotu. Poté ji rozmixujte s vybraným sušeným ovocem a vložte do mrazáku na další hodinu.

Mezitím si připravte čokoládovou polevu tím, že rozpustíte čokoládu nad párou a postupně přidáváte trochu mléka.

Po hodině vyjměte směs z mrazáku a formujte kuličky velikosti půltenního ořechu. Ty následně ponořte do tekuté čokolády a nechte ztuhnout.

Hotové eskymáky si ozdobte podle libosti - například kokosovými lupínky, lízátkem nebo posypáním cukrovíčkami. A máme tu skvělý dezert pro horké letní dny!

Inspirace pro kreativní použití eskymáku v kuchyni

Pokud jste fanouškem zmrzliny, určitě jste slyšeli o takzvaném eskymáku. Tento druh zmrzliny, pojmenovaný po původních obyvatelích Grónska a Kanady, se vyznačuje svou podobností s nanukem - je zabalený v tenké vrstvě čokolády a má několik různých chutí.

Avšak co kdybychom se podívali na eskymáka trochu kreativněji? Může totiž sloužit jako skvělý ingredience pro vytvoření originálních dezertů! Například můžete dát dohromady jednoduchou smetanovou omáčku a přidat nakrájené kousky čokoládového eskymáka. Výsledkem bude krémový dezert s unikátním kouskem naraženého karamelizovaného cukru ze středu zmrzliny.

Další skvělou možností je použít eskymák jako ingredienci do smoothie. Stačí ho rozdrobit a přidat do mixéru spolu s ovocem a mlékem (nebo vodou) a voilà! Osvežující smoothie, které zpříjemní horký letní den.

Takovýchto variant lze najít spoustu. Jestliže hledáte nové způsoby, jak využít eskymáka v kuchyni, nebojte se experimentovat. Kreativita nemusí mít hranice a váš objevný duch by se mohl stát inspirací i pro ostatní!

Závěrem lze říci, že eskymák je oblíbeným druhem zmrzliny nejen v České republice, ale i v mnoha dalších zemích po celém světě. Jeho klasická podoba z vanilkové a čokoládové zmrzliny s polevou z tuhé čokolády a oříšky se stala ikonou mezi ostatními druhy zmrzlin a dodnes si udržuje svou popularitu. Nicméně moderní doba přináší nové trendy a varianty eskymáků, jako jsou třeba ovocné nebo alkoholové přísady. Bez ohledu na to, jaký druh eskymáka si lidé oblíbí, jedno je jisté - tento sladký dezert stojí za ochutnání.

Zdroje

Jedním z nejdůležitějších prvků při výrobě kvalitního eskymáka jsou samozřejmě zdroje surovin. Pro výrobu lahodné a krémové zmrzliny je třeba použít velmi kvalitní mléko a smetanu, které dodají dokonalou chuť a konzistenci. Dalším důležitým faktorem jsou ovoce a další přísady, které se do eskymáků přidávají. Tyto suroviny musí být čerstvé a plné chuti, aby mohly celkovému výsledku dodat správnou aromatickou kombinaci. Je také nutné dbát na to, aby byly použité ingredience bez chemických přísad a umělých dochucovadel, což garantuje zdravou a kvalitní lahůdku pro každého nadšence dobrého jídla.

Publikováno: 13. 10. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Jmenuje se Vanda Klementová.

Tagy: eskymák | druh zmrzliny