Cejlonská skořice: Tajemství exotického koření, které oživí vaši kuchyni

Cejlonská Skořice

Cejlonská skořice je jedním z nejoblíbenějších druhů koření na světě. Toto koření se hojně používá při vaření pro svou charakteristickou chuť a vůni, které jsou velmi intenzivní a příjemné. Koření pochází z Asie, konkrétně ze Srí Lanky (dříve známé jako Cejlón), která je i dnes hlavním producentem této lahodné pochoutky. V článku se podrobněji dozvíte o historii cejlonské skořice, jejím původu, druzích a jejím využití při vaření.

Původ a historie cejlonské skořice

Cejlonská skořice je jedním z nejoblíbenějších druhů koření na celém světě. Její původ sahá až do starověkého Egypta, kde byla používána při balzamování zemřelých. V průběhu dějin se stala cejlonská skořice velmi ceněnou a obchodovanou surovinou, která se využívala nejen v kuchyni, ale také při léčení různých nemocí.

Pojem "cejlonská" odkazuje na to, že tato skořice pochází z ostrova Ceylon (dnes Srí Lanka), který byl a stále je jedním z hlavních producentů tohoto koření. V minulosti se cejlonská skořice vyvážela do celého světa prostřednictvím přístavu Colombo, který sloužil jako důležitý obchodní uzel.

Dnes se cejlonská skořice používá v mnoha kuchyních po celém světě jako oblíbené koření s charakteristickou výraznou chutí a vůní. Kromě toho má i mnoho léčebných účinků, např. podporuje trávení a potlačuje hlad.

Historie cejlonské skořice je tedy velmi bohatá a zajímavá, což jen potvrzuje, jak důležitou roli toto koření sehrálo v historii lidstva.

Charakteristika cejlonské skořice

Cejlonská skořice je jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších koření na světě. Charakterizuje ji vysoká kvalita, specifická chuť a aroma, které jsou dány látkami obsaženými v její kůře. Cejlonská skořice pochází z ostrova Cejlon (dnes Srí Lanka), který je pro své ideální podmínky pro pěstování skořicovníku Ceylonského znám jako "zahrada Indického oceánu". Skořicovník roste převážně v tropickém klimatu, a tak je cejlonská skořice plná sladkých esencí, které se uvolňují jen za určitých podmínek. Důležitou součástí charakteristiky cejlonské skořice je také fakt, že není tak hořká jako jiné druhy skořice. Mnoho lidí preferuje právě tuto verzi skořice kvůli jejím jemným chutím a aromatům. Cejlonskou skořici můžeme použít do sladkých i slaných jídel, např. jako ingredienci do dortů, zmrzliny či do drůbeže či ryb.

Využití cejlonské skořice v kuchyni

Cejlonská skořice je významnou součástí mnoha kuchyní po celém světě. Tento druh koření pocházející z ostrova Cejlon (dnes Sri Lanka) se vyznačuje jemnou a sladkou chutí, která dokáže obohatit mnoho pokrmů. Využití cejlonské skořice v kuchyni je velmi široké – najdeme ji například ve sladkých i slaných jídlech, dezertech, ale také v nápojích jako jsou čaje nebo káva.

Jedním z nejznámějších použití cejlonské skořice je bezpochyby přidání do sladkých dezertů. Skvěle se hodí do ovocných koláčů, pudinků či dortů a dodá jim jedinečnou chuťovou nuanci. Avšak cejlonská skořice také dokáže zvýraznit chuť sýrů, rajčatových omáček nebo rizota.

Dalším zajímavým způsobem využití cejlonské skořice v kuchyni je její dodání do teplých nápojů jako jsou čaje nebo kakao. Díky tomu se z nich stane aromatický a lahodný nápoj, který bude skvěle hřát během zimních měsíců.

Závěrem lze tedy říct, že cejlonská skořice je důležitým kořením v mnoha kuchyních po celém světě. Její jemná a sladká chuť dokáže být ideálním doplňkem do sladkých i slaných pokrmů a nápojů.

Zdravotní přínosy cejlonské skořice

Cejlonská skořice je druh koření, který se využívá nejen při vaření, ale také pro své zdravotní přínosy. Tato skořice je známá svým vysokým obsahem antioxidantů a dalších látek, které působí protizánětlivě a podporují zdraví srdce. Studie ukazují, že konzumace cejlonské skořice může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a cholesterolu. Také má protibakteriální účinky a pomáhá posilovat imunitní systém. Proto je cejlonská skořice skvělou volbou pro ty, kteří chtějí přidat do svého jídelníčku něco zdravého bez toho, aby to ovlivnilo chuť jejich jídla.

Různé druhy cejlonské skořice

Cejlonská skořice je oblíbenou a významnou kořenou rostlinou, která se vyskytuje po celém světě. Tato skořice se získává ze stromů z čeledi vavřínovitých, kteří rostou na Srí Lance – bývalém Cejlonu. Existuje několik druhů cejlonské skořice, což ovlivňuje jak chuť, tak i její použití. Mezi nejznámější patří takzvaná "pravá" cejlonská skořice (Cinnamomum verum), Cassia skořice (Cinnamomum cassia) a Saigonová skořice (Cinnamomum loureiroi). Pravá cejlonská skořice je jemnější na chuť a aromatu než Cassia skořice, která má spíše silnou a kořenitou chuť. Saigonová skořice pak obsahuje vysoké množství éterických olejů a má intenzivní aroma s ovocnými tóny. Každý druh se hodí pro různé recepty, od dezertů po slaná jídla jako např. indické curry nebo mexické chilli con carne. Využívání cejlonské skořice je velmi rozmanité a dnes už nenajdeme mnoho domácností, kde by tato kořenina nebyla součástí zásobování.

Jak rozpoznat kvalitní cejlonskou skořici

Rozpoznat kvalitní cejlonskou skořici není vždy jednoduché, ale existují některé znaky, které mohou pomoci. Prvním krokem je zkontrolovat původ skořice - ta nejlepší pochází z oblasti kolem města Galle na jihozápadě Srí Lanky. Kvalitní skořice je také tenčí a pružnější než levná alternativa z Číny, a má světlejší barvu s jasnými kroužky ve středu. Důležité je také ovonět skořici - má být silně aromatická s výraznou vůní a chutí. Zkontrolujte také obsah oleje - kvalitní cejlonská skořice má vysoký obsah éterických olejů, což se odrazí ve vyšší ceně, ale také v lepším chuťovém zážitku. Pokud dodržíte tyto kroky při nákupu cejlonské skořice, můžete si být jisti, že používáte ingredienci prvotřídní kvality.

Recepty s cejlonskou skořicí

Recepty s cejlonskou skořicí jsou velmi oblíbené a nejen v kuchyni. Tento druh koření se využívá i v tradiční indické medicíně pro své blahodárné účinky na trávení, snižování krevního tlaku a podporu imunitního systému. Mezi nejznámější recepty patří například skořicový dezert, kde se cejlonská skořice smísí s cukrem, máslem a tvarohem. Dále je možné připravit teplý nápoj z mléka a skořice, kterým si můžete dopřát relaxaci po dlouhém dni. V poslední době se také stává častým použitím cejlonské skořice při pečení chleba nebo koláčů. Pokud hledáte nové inspirace do vaší kuchyně, určitě byste neměli opomenout recepty s touto aromatičkou kořenou!

Bezpečné skladování cejlonské skořice

Bezpečné skladování cejlonské skořice je klíčové pro uchování její vynikající kvality a charakteristického aroma. Doporučuje se skladovat cejlonskou skořici v suchu a temnu, ideálně v uzavřených nádobách, které minimalizují přístup vzduchu a vlhkosti. Při skladování je také důležité dbát na správnou teplotu - měla by být nižší než 25°C, aby nedocházelo ke ztrátě aromatických látek. Kvalitní cejlonskou skořici je tedy nejlepší kupovat v menších množstvích a pravidelně obnovovat zásoby, aby si udržela svou jedinečnost a chuť.

V závěru lze konstatovat, že cejlonská skořice je nejen chutné koření, ale má také mnoho pozitivních účinků na lidské tělo. Je bohatá na antioxidanty a má protizánětlivé vlastnosti. Zlepšuje trávení a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Navíc je použití skořice v kuchyni velmi variabilní - lze ji přidat do dezertů, sladkých i slaných jídel či nápojů. Doporučuje se však dbát na kvalitu kupované skořice a preferovat biologickou variantu z bezpečnostních důvodů.

Publikováno: 29. 10. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Adéla Kopecká

Tagy: cejlonská skořice | druh koření